Články z akcí

Exkurze do ekologického centra Chaloupky
 
Pracovnice Junior DDM-SVČ Junior zorganizovaly 5. června pro seniory zájezd do Horní Krupé do ekologického centra Chaloupky. Tam nás přivítala vedoucí ekocentra paní Iva Kopecká a provedla nás celým areálem s odborným výkladem. Dověděli jsme se mnoho užitečného, například jak pěstovat bylinky, čím je nejvýhodnější mulčovat, jak postavit suchou kamennou zídku a osázet ji skalničkami, jak třídit odpad a jak dlouhá je jeho rozložitelnost ve volné přírodě, atd.
Nejzajímavější asi byly hmyzí hotely a přírodní altán z vrbových proutků. Také jsme si chvíli zahráli na školu a poznávali rostliny a stromy podle listů a květů. Při dobré kávě jsme se ještě dověděli, jak správně sušit a uchovávat byliny. Na závěr si každý vyrobil voňavý pytlíček s bylinkami dle vlastního výběru a odnesl si i zajímavé přírodovědné přehledy využití rostlin a smíšených kultur v zahradě.
Bylo to velmi příjemně prožité odpoledne. Vždyť mnozí z nás ani nevěděli, že nedaleko Chotěboře je taková zajímavost. Za tento výlet patří pracovnicím Junioru velký dík.

Jana Jonášová
účastnice exkurze


A zajímavé je si přečíst pohled 11 leté dívenky na tuto akci :-)

Přírodovědná soutěž pro babičky a dědečky (ani na téhle akci nesmí chybět Junior reportér)

Dnes je 5. června, kdy se koná Přírodovědná soutěž pro děti, no a aby si to i starší lidé trochu procvičili, tak se Junior rozhodl, že udělá program i pro babičky a dědečky. Na tomhle programu nám paní Kopecká ukázala i vysvětlila, co to jsou Chaloupky a co tady všechno je. I já, která sem jezdím se třídou na programy, jsem viděla něco úplně nového, co jsem vůbec ani nevěděla. Myslím si, že si to dědečkové a babičky taky užili, protože úplně na konci si mohli udělat čaj, kafe a sníst si koláček. Ale to není konec! Ještě jsme si vyrobili z levandule, máty, nebo z něčeho na mysl (dobromysl) sáčky, které voněly a dostali jsme ještě takový přehled o jedlých bylinách (já to požila na herbář).
Děkuji všem, kdo to pořádal a že jsem mohla být u téhle akce.

Kiki Chrenovská